نویسنده: صادق

2022-01-09 16:53:33

آشنایی با مشکلات رایج وان جکوزی و تعمیر آن ها


sample image

تصور کنید عصر یک روز تعطیل می خواهید با آب تنی و وارد شدن به جکوزی، خستگی خود را به در کنید و حسابی لذت ببرید، اما متوحه می شوید که آب وان سرد است یا پمپ جکوزی کار نمی کند. مطمئنا آدم ناراحت می شود چون فهمیدن علت مشکل و برطرف کردن آن، زمان خواهد برد و روز تعطیل را از شما میگیرد. تازه اگر در زمینه تعمیر وان جکوزی تخصص داشته باشید.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا تعدادی از رایج ترین مشکلات وان جکوزی را که ممکن است برای شما نیز رخ دهد را در این مقاله بررسی کرده و راهکار هایی برای رفع آن ها نیز ارائه دهیم.

1 جکوزی آب را خوب گرم نمی کند

گرم نبودن آب وان می تواند از  خراب بودن هیتر (گرمکن) یا جریان و فشار پایین پمپ باشد. بیشتر خرابی های مربوط به گرم کردن آب، به دلیل خوردگی ناشی از پایین بودن شاخص PH منبع آب است. اگر PH آب کمتر از 7.0 باشد، دستگاه های حرارتی آسیب می بینند و قطع کننده GFCI نیز خاموش می شود. بنابراین توصیه می شود تا به صورت دوره ای، آب منبع از نظر شیمیایی بررسی شود تا در طولانی مدت به هیتر و پمپ آسیب نرساند.

اگر مشکل از خود هیتر بود، ترموستات و فیلتر را بررسی کنید تا ببینید آسیب دیده اند یا خیر. اگر حس می کنید خرابی از قطعات الکتریکی می باشد، می توانید از مولتی متر برای عیب یابی استفاده کنید.

2 جت ها به درستی کار نمی کنند

جت ها یکی از اساسی ترین قطعات جکوزی ها هستند که مسئولیت دریافت جریان آب خروجی از پمپ و سرازیر کردن آن با فشار بسیار زیاد به داخل وان را برعهده دارند. یکی از رایج ترین دلایلی که پمپ وان جکوزی درست کار نمی کند این است که جت ها در حال خراب شدن هستند. در این مواقع شما باید منشأ مشکلات جکوزی را در پمپ جستجو کنید.

پرایمینگ پمپ را هم بررسی کنید تا مطمئن شوید سالم هستند. همچنین باز کردن شیر کنترل هوای پمپ باعث هواگیری شده و موجب می شود تا جریان آب بیشتری از سمت پمپ به وان سرازیر شود.

یکی از دلایل دیگر، گرفتگی فیلتر ها و ورودی هاست. این ها را نیز به صورت مرتب تمیز کنید تا فشار آب را کاهش ندهند. اگر حس می کنید فیلتر ها عمر خود را کرده اند، بهتر است آن ها را تعویض کنید.

3 کد های خطای پنل کنترل

یکی از ساده ترین راه های شناسایی مشکلات جکوزی ، دیدن کد های خطا بر روی صفحه نمایش پنل جکوزی است. البته این کد ها همیشه به صورت دقیق علت خرابی را مشخص نمی کنند، اما با همین حال می توانند کمک زیادی به ما کنند.

در ادامه 5 کد خطای رایج را با هم بررسی می کنیم تا علت روشن نشدن جکوزی را بهتر بدانیم:

·         FLOW: این کد هنگامی نمایش داده می شود که جریان آب به خوبی حرکت نمی کند. ممکن است هنگامی که جت ها مشکل دارند نیز مشاهده شود. مانند بخش جت که در بالا توضیح دادیم، پمپ را بررسی کنید یا فیلتر ها و مسیر ها را تمیز کنید.

·         OH: زمانی نمایش داده می شود که آب جکوزی برای استفاده خیلی داغ باشد. می توانید از یک دماسنج استفاده کنید. بررسی سیستم گردش آب و فیلتر ها هم می تواند کمک کند. اگر دیدید که آب داغ نیست، بهتر است یک متخصص را بیاورید تا نگاهی به سیستم بیندازد.

·         DRY: این خطا زمانی نمایش داده می شود که آب کافی به هیتر نمی رسد. بنابراین باید آب بیشتری به وان اضافه کنید. البته بهتر است برای اضافه کردن آب، از یک فیلتر تصفیه آب استفاده کنید تا ناخالصی ها وارد سیستم نشوند. قبل از راه انداختن دوباره پمپ، دوباره بررسی کنید تا هیچ زباله ای در منبع وجود نداشته باشد.

·         COOL: این خطا نیز زمانی ظاهر می شود که دمای آب، 20 درجه کمتر از دمای تنظیم شده توسط شما داشته باشد. در این هنگام باید اجازه دهید تا هیتر آب را گرم کند.

SNA / SNB: هنگامی که این خطا را مشاهده کردید، ممکن است یکی از سنسور های A یا B به مشکل خورده باشند یا اینکه کلا مدار سنسور ها خراب شده باشد. اگر در این زمینه چیزی نمی دانید، بهتر است یک متخصص را بیاورید تا نگاهی به آن بیاندازد.

4 پمپ سروصدای زیادی ایجاد می کند

اگر پمپ شما صدا های نامعمول و نویز داری را از خود تولید می کند، به احتمال زیاد مشکلی وجود دارد. وان آب را پر کنید و مطمئن شوید همه درچه ها باز هستند. صدا های جیغ مانند نشان دهنده این هستند که یاتاقان های پمپ فرسوده شده اند. خیلی وقت ها با روغن کاری می توان آن ها را به حالت اول بازگرداند، اما اگر درست نشدند، باید آن ها را تعویض کنید.

5 قطع شدن مکرر GFCI

اگر GFCI بعد از روشن شدن جت ها بلافاصله قطع می شود و این مشکل به دفعات زیادی رخ می دهد، باید حسابی جکوزی خود را عیب یابی کنید. البته تعمیر مدار قطع کننده GFCI نسبتا آسان است، اما اگر هیچ سررشته ای در این زمینه ندارید، بهتر است آن را به یک برق کار یا متخصص نشان دهید.

GFCI یا قطع کننده مدار خطای زمین، برق سیستم را به صورت خودکار در صورت بروز خطای زمین، قطع می کند. از آن جایی که جکوزی ها حاوی آب هستند، وجود این سیستم برای جلوگیری از برق گرفتگی بسیار مهم می باشد.

6 تخلیه آب خیلی طول می کشد

اگر مشاهده کردید که تخلیه آب خیلی بیشتر از زمان طبیعی طول کشیده است، باید مشکل را در سیستم فاضلاب جویا شوید. زیرا این سیستم وظیفه تخلیه آب وان را برعهده دارد. مشکلات سیستم فاضلاب می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از مهم ترین آن ها می توان به تنظیم نبودن پیچ رگلاژ زیرآب، مشکلات فنی خود سیستم و یا انسداد و گرفتگی لوله های سیستم اشاره کرد. بنابراین در ابتدا این سه مورد را بررسی کنید.

سخن پایانی

در خیلی از مواقع، می توان با بررسی های دوره ای و مرتب جکوزی (پمپ، جت ها، هیتر و ...) و همچنین تمیز کردن فیلتر ها، می توان از بروز مشکلات جدی جلوگیری کرد که در بلند مدت می تواند باعث صرفه جویی در هزینه های تعمیرات شود. همچنین در خیلی از موارد، فرسودگی و پایان عمر قطعات علت خرابی ها هستند که در این صورت بهتر است هرچه سریعتر نسبت به تعویض آن ها اقدام کنید. همچنین اگر در زمینه تعمیرات سررشته ای ندارید، حتما با متخصصین این کار تماس بگیرید تا در سریعترین زمان ممکن، مشکل را حل کنند.

صادق

محتواگذار

دوره های مرتبط

دسته بندی ها


دوره متخصص اندروید

دوره ای جامع و کامل برای یادگیری اندروید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.


مشاوره رایگان


درخواست:


فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

دیگر پست ها