نویسنده: صادق

2022-01-13 21:40:51

اگر جکوزی دارید، این 5 نکته را جدی بگیرید! نکات مهم نگهداری جکوزی


sample image

نگهداری و مراقبت از تجهیزات و وسایل (هر نوع تجهیزاتی از جمله جکوزی یا استخر) همیشه توسط تعداد زیادی از افراد سبک شمرده می شود یا اینکه کلا به آن اهمیت داده نمی شود، اما متاسفانه سخت در اشتباه هستند. زیرا اگر بخواهیم به طور اقتصادی هم به قضیه نگاه کنیم، هزینه نگهداری جکوزی خانگی ارزانتر از هزینه تعمیرات آن است. دلیل مهم تر آن است که وقتی از جکوزی استفاده می کنید، می خواهید در راحت ترین و بهترین حالت ممکنش باشد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این مقاله نکات و اصول مهم نگهداری از جکوزی و همچنین مواردی که باید از آن ها پرهیز کنیم را با هم بررسی می کنیم.

آزمایش و حفظ تعادل شیمیایی آب

یکی از موارد مهم در نگهداری از جکوزی، رعایت تعادل و حفظ ترکیبات شیمیایی آن است. بهتر است همیشه و به طور منظم (مثلا هفتگی) آب جکوزی را آزمایش کنید. این مورد از این جهت مهم است که در صورت متعادل نبودن خواص شیمیایی آب، ممکن است به تجهیزات و همچنین انسان ها آسیب بزند. اگر مشاهده کردید آب جکوزی سبز شده یا بیش از حد کف کرده است و یا بوی کپک می دهد، هرگز وارد آن نشوید.

از آنجایی که دمای آب جکوزی از استخر بالاتر است، اهمیت این آزمایشات نیز پررنگ تر می شود زیرا آب داغ فضای خوبی را برای رشد جلبک ها و باکتری ها ایجاد می کند.

ضدعفونی کردن آب جکوزی با استفاده از ضدعفونی کننده جکوزی ، شاخص PH آب جکوزی و همچنین میزان سختی آب، از جمله موارد مهمی هستند که باید آزمایش و کنترل شوند.

PH آب خاصیت اسیدی و قلیایی بودن آب را نشان می دهد. این عدد بین 0 تا 14 اندازی گیری می شود که اگر کمتر از 7 باشد، آب خاصیت اسیدی و اگر بیشتر از 7 باشد، آب خاصیت قلیایی یا بازی دارد.

سختی آب هم میزان مواد و املاح معدنی مانند کاسیم و منیزیم موجود در آن را مشخص می کند.

مقدار مناسب PH آب استخر بین 7.2 تا 7.6 است و توصیه می شود میزان سختی آب را بین 150 تا 250ppm  نگه دارید.


تنظیم دمای آب جکوزی

همانطور که در بخش قبل گفتیم، دمای جکوزی از دمای استخر بالاتر بوده و باید بین 36 تا 41 درجه سانتی گراد باشد. حفظ دمای آب بین این دو درجه اهمیت زیادی دارد زیرا اگر بالاتر از آن باشد، علاوه بر اینکه ممکن است به تجهیزات آسیب برساند، برای افراد استفاده کننده هم ضرر هایی دارد. از آنجایی که دمای بسیار بالا می تواند باعث باز شدن حفره های روی سطح پوست شود، امکان بروز بیماری های پوستی برای افراد وجود دارد. همچنین می تواند باعث سردرد، سرگیجه و یا حالت تهوع شود.

کاور جکوزی

پوشش یا کاور جکوزی نقش محافظ را برای آن ایفا می کند که به همین دلیل باید به خوبی از آن مراقبت کنیم. هرگونه خسارت یا صدمه دیدن کاور، می تواند به خود جکوزی آسیب بزند.

اگر از محلول های شیمیایی استفاده کرده اید، حداقل یک ساعت پس از آن کاور را روی جکوزی قرار دهید. برای تمیز کردنش هم به هیچ وجه از اشیاء نوک تیز استفاده نکنید. همچنین توصیه می شود برای افزایش عمر آن و کاهش هزینه ها، حداقل ماهی یکبار بگذارید تا رطوبت کاور کاملا از بین برود.

در زمستان نگذارید برف روی کاور بنشیند چون علاوه بر اینکه برف سنگین است و بلند کردنش را مشکل می کند، گرم کردن جکوزی نیز زمان بیشتری خواهد برد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه نهگداری از کاور جکوزی، می توانید مقاله از بین بردن بوی بد کاور جکوزی را مطالعه بفرمایید.

فقط به دلیل اینکه استفاده نمی کنید، رهایش نکنید!

بعضی ها معتقدند مواقعی باید به جکوزی رسیدگی کرد که به طور منظم در حال استفاده از آن باشند. (استفاده نکردن در یک فصل خاص، نمونه بارز آن است) شاید هم حوصله این کار را ندارند، اما این دلیل خوبی نیست که چون از آن استفاده نمی کنیم، نیازی به نگهداری ندارد.

 اگر جکوزی شما خارج از خانه است، در ماه های سرد باید بیشتر مراقبش باشید زیرا ممکن است آب داخل وان یخ بزند که می تواند منجر به زدن صدمات جدی به تجهیزات شود. نیازی نیست به طور مرتب آن را شسشتو دهید یا آبکشی کنید، بهتر است خالی بماند. همچنین آب باقی مانده در لوله ها و وسایل می تواند منجر به رشد بیوفیلم باکتریایی شود. بنابراین حتی زمان هایی که از جکوزی خود استفاده نمی کنید، مراقب آن باشید.


جکوزی را با وان حمام اشتباه نگیرید!

جکوزی ها برای این ساخته شده اند که مدتی را در آن بنشینیم و آرامش پیدا کنیم یا خود را در آن ماساژ دهیم، نه اینکه کثیف وارد آن شده و خود را تمیز کنیم. این نکته (حفظ بهداشت فردی) خیلی مهم است زیرا عرق بدن یا سایر آلودگی ها می تواند تعادل شیمیایی آب را به هم بزند. همچنین استفاده از هرگونه شوینده بدن مانند انواع صابون یا شامپو ها می تواند آسیب های جدی به خواص شیمیایی آب و حتی خود دستگاه بزند.

تخلیه آب جکوزی

با رعایت تمام نکات و مراقبت های لازم، باز هم محال است که آب داخل جکوزی به طور کامل سالم و پاکیزه باشد. به همین دلیل توصیه می شود به صورت دوره های منظم، آب جکوزی را تخلیه و سپس دوباره پر کنید. مدت این دوره ها بستگی به عوامل مختلفی مثل اندازه جکوزی، تعداد افرادی که از آن استفاده می کنند، کیفیت آب و موارد اینچنینی بستگی دارد که می تواند یک ماهه تا سه ماهه باشد.

سخن پایانی

همانطور که در ابتدای مطلب عرض کردیم، هزینه نگهداری از جکوزی خانگی به مراتب پایین تر از آن است که قطعات و تجهیزات را در اثر مراقبت نکردن، تعمیر یا تعویض کنید. آب جکوزی را به صورت مرتب آزمایش کنید، در نگهداری از کاور جکوزی خیلی دقت باشید، روی بهداشت افراد استفاده کننده حساس باشید و آب جکوزی را به صورت دوره ای و منظم تخلیه کنید تا از آب تنی خود نهایت لذت را ببرید. اگر هم احیانا برای بخشی مشکلی پیش آمد و باید آن را تعمیر بکنید، با متخصصان این کار تماس بگیرید تا آن قطعه را برای شما تعمیر کنند. حتی می توانید از آن ها بخواهید به صورت دوره ای تمام تجهیزات را بررسی کنند تا مشکلی وجود نداشته باشد.

صادق

محتواگذار

دوره های مرتبط

دسته بندی ها


دوره متخصص اندروید

دوره ای جامع و کامل برای یادگیری اندروید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.


مشاوره رایگان


درخواست:


فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

دیگر پست ها